Budapeszt zaprasza do term

Budapeszt pomimo tego, że jest dużą aglomeracją i przecież Stolicą Węgier posiada jako jedyne miasto stołeczne w Europie status ośrodka leczniczego, nadany mu przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934r.

Budapeszt położony jest na terenie, który przed tysiącami lat wykazywał aktywność wulkaniczną. Pozostałością po tym procesie są obecne po dziś dzień liczne gorące źródła. Każdego dnia na powierzchnię pod wysokim ciśnieniem wydostaje się ok. 70 mln litrów wody. Jej skład chemiczny jest różny od siarkowego po radoczynny, a temperatura sięga 77 st. C To wszystko sprawia, że kąpieliska w Budapeszcie są uznane w całym świecie jako pomoc w leczeniu wielu schorzeń i chorób.

Będąc w tym pięknym mieście zachęcam do odwiedzenia jednego z miejskich kąpielisk dysponującego naturalnymi leczniczymi źródłami. W Budapeszcie można spotkać się z trzema typami basenów:

 

  • gyógyfürdő – baseny oraz termy z wodą o silnych właściwościach leczniczych
  • strandfürdő – kąpieliska otwarte, głównie rekreacyjne, z licznymi basenami oraz termami
  • uszoda – baseny kryte i sportowe, pływalnie

Dzień spędzony w termach, zwłaszcza tych o właściwościach leczniczych, może być świetną formą odpoczynku po całym dniu zwiedzania. Relaks, kąpiele słoneczne i wodne, baseny i ciepłe źródla ukoją nasze nerwy i pozwolą nabrać sił na dalszą podróż. Ceny całodziennej wizyty w takim miejscu nie są porażające i oscylują w granicach ok. 20/60 zł za osobę.

Źródło zdjęcia:http://www.tudakozo.hu/pictures/420/420577/420577_01.jpg
This entry was posted in Aktywne wakacje and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>